Każda dziewczyna chce być zgrabna i ładna. Nadmierna dbałość o sylwetkę może jednak prowadzić szybko do zaburzeń żywieniowych, a w rezultacie nawet do anoreksji. Jak radzić sobie z tą chorobą i gdzie szukać dobrego wsparcia?
Jakie są objawy anoreksji?
Wielu rodziców przyznaje, że problem zauważyli stanowczo zbyt późno. Czymś normalnym jest przecież dbanie o sylwetkę w młodym wieku. Dziewczyny często stosują różne diety z internetu, uprawiają sport i wzajemnie napędzają się w dążeniu do piękna. Alarm powinno jednak wzbudzić, kiedy nastolatka odmawia kolejnych posiłków, można u niej w pokoju znaleźć niezjedzone dania, a jednocześnie zaczyna chudnąć w oczach. Co prawda, nagły spadek wagi może wynikać z intensywnego wzrostu ciała, jednak nie jest normą. Jeśli zdarzają się przy tym omdlenia lub zanika miesiączka, koniecznie należy udać się do lekarza, zanim będzie za późno.
Leczenie anoreksji to poważna sprawa. Choroba bardzo wyniszcza organizm i powoduje, że brakuje mu podstawowych składników odżywczych i witamin. Zaczynają wypadać włosy, kruszyć się paznokcie, a z czasem pojawiają się problemy z układem pokarmowym i krwionośnym. Potrzebna jest więc współpraca lekarza i terapeuty oraz dobrego dietetyka.
Gdzie prowadzi się leczenie anoreksji?
W wielu polskich miastach funkcjonują placówki, które zajmują się specjalistycznym leczeniem zaburzeń odżywiania. Można tam liczyć na wsparcie najlepszych specjalistów, ale przede wszystkim doświadczonych terapeutów, którzy wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z osobą chorą. Anoreksja u nastolatek zdarza się niestety dość często. Takie leczenie anoreksji może odbywać się w ramach spotkań ze specjalistami, ale można leczyć się również ambulatoryjnie. Niekiedy kilka tygodni spędzonych w placówce skutkuje lepszymi wynikami terapii. Bardzo ważne jest to, że młoda osoba może stale liczyć na odpowiednie wsparcie. Również rodzice powinni brać udział w spotkaniach z psychologiem, aby dowiedzieć się, jak w przyszłości radzić sobie z problemami dziecka i właściwie na nie reagować.