Rozwój elektroniki spowodował, że zaczęło powstawać bardzo wiele akcesoriów, które może z powodzeniem wykorzystać, jako akcesoria szpiegowskie. Dzięki bardzo łatwemu dostępowi do tego rodzaju gadżetów każdy ma możliwość ich nabycia w zwykłym sklepie elektronicznym lub w sklepach specjalistycznych z tego rodzaju gadżetami. O ile samo nabycie takich przedmiotów nie budzi wątpliwości prawnych, to ich użytkowanie nie zawsze jest całkowicie legalne. W Polsce istnieje rygorystyczne prawno, które chroni interesy jednostki, w tym prawo do zachowania poufności informacji. Sam obrót informacjami także jest mocno ograniczony i nie wolno rozpowszechniać wszystkich nabytych informacji bez liczenia się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.
Akcesoria szpiegowskie – kto może ich używać?
Chcąc wykorzystywać akcesoria do szpiegowania w sposób w pełni legalny bez łamania prawa, należy mieć licencję detektywistyczną. Tylko detektyw, pracujący na zasadach regulowanych specjalną ustawą ma prawo do zdobywania i gromadzenia informacji niejawnych, które mogłyby zaszkodzić interesowi jakiejś osoby fizycznej lub prawnej. Wykorzystanie specjalistycznych akcesoriów do śledzenia, infiltrowania, czy gromadzenia informacji nie jest nielegalne, ale samo ich gromadzenie może w niektórych sytuacjach pociągnąć do odpowiedzialności.
Co grozi za szpiegowanie?
W Polsce można gromadzić szczegółowe informacje dotyczące osób fizycznych i prawnych z ogólnodostępnych źródeł. Oznacza to, że można używać wszelkiego rodzaju metod i środków, a w tym akcesoriów do szpiegowania lub do gromadzenia danych, które nie są newralgiczne i nie naruszają prywatności. W przeciwnym razie można narazić się na pozew sądowy. Taki pozew zgłosić zarówno zwykła osoba, jak i infiltrowana firma, jeśli chodzi o sprawy gospodarcze. W niektórych sytuacjach może to wiązać się nawet z koniecznością wypłaty odszkodowania.