Czym jest ginekomastia?

Author: Brak komentarzy Share:

To dosyć osobliwe określenie schorzenia występującego u mężczyzn w obrębie piersi. Dokładniej rzecz ujmując, jest to przerost gruczołów piersiowych, które są odpowiedzialne za powiększanie się tej części ciała. Aby pozbyć się niechcianego biustu, można udać się na zabieg ginekomastii, który powinien problem rozwiązać.

Jak powstaje ginekomastia?

Schorzenie to dotyka najczęściej mężczyzn w okresie dojrzewania, około piętnastego roku życia. Zazwyczaj ustępuje do około 3 lat, ale jeśli pozostaje, można pokusić się o zabieg jego usunięcia. Jeżeli ginekomastia powstanie u dorosłego mężczyzny to nie ulegnie już samoistnemu cofnięciu, przez co osobnik płci męskiej będzie zwyczajnie posiadał niewielkich rozmiarów biust przypominający damski. Schorzenie to powstaje zwykle pod wpływem hormonów i, jak zostało wspomniane we wstępie, przerostu gruczołów piersiowych. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna, ponieważ ginekomastia może być również efektem choroby, która toczy organizm mężczyzny. Może to być marskość wątroby, guz jąder, niedoczynność tarczycy i wiele innych, dlatego zawsze warto sprawdzić swój organizm, jeśli ginekomastia wystąpiła właśnie u nas.

Zabieg ginekomastii – kto może się mu poddać?

Zabieg tego rodzaju polega na zmniejszeniu piersi poprzez wycięcie większości gruczołu piersiowego. Efektem mają być płaskie, dostosowane proporcjonalnie do męskiego ciała piersi. Tak naprawdę nie ma określonych warunków, które mężczyzna powinien spełnić, aby mógł poddać się operacji. Jedyną istotną rzeczą jest wiek, ale nie jest on sztywnym przeciwwskazaniem, a jedynie wskazówką o możliwości wystąpienia późniejszych nieokreślonych bliżej powikłań. Jeżeli bowiem na operację, za zgodą rodziców, zdecyduje się mężczyzna w wieku poniżej 19 lat, trzeba zdawać sobie sprawę, że samo schorzenie mogło się cofnąć samoistnie. Czasami warto chwilę zaczekać.

Previous Article

Jak rozpoznać dobre obuwie narciarskie?

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *