Każdy koneser ma swoją wypracowaną metodę na rozpoznanie smaku wina. Wino oceniane przez profesjonalnych kiperów jest poddawane analizie na kolor, smak oraz aromat. Lepsze wrażenie odnosi się wtedy, gdy alkohol dłużej spływa po ściankach gardła, ale żeby osiągnąć taki efekt, trzeba mieć doświadczenie. Degustacja wina to subtelna i delikatna ocena jakości trunku, na podstawie wszystkich jego elementów.
Rodzaje win
Kolor wina zależy od barwy owoców winorośli, a swoje nasycenie zmienia w miarę starzenia się, czyli dojrzewania. Zmętniały trunek uznawany jest za wadliwy, jednakże nie pogarsza się przez to jego smak i aromat. W dużej mierze jednak to odczucie wizualne wpływa na chęć spróbowania danego gatunku wina. Jeszcze większe doznania wyzwala w nas zapach, który nakierowuje na zalety lub wady danego alkoholu. Ten ponadczasowy trunek można podzielić na wina stołowe, musujące, czy też wzmacniające. Oczywiście istnieje również podział na wina wytrawne, słodkie i pośrednie między nimi, ale trudno jest ostatecznie określić, które z nich będą najlepsze, bo to zależy od wielu czynników. Degustator posiada też własny gust, a zupełnie obiektywna ocena danego alkoholu jest zwyczajnie niemożliwa. Zastanawiasz się kiedy możesz dokonać degustacja wina? Odpowiedz znajedziesz w kolejnym akapicie.
Kiedy degustacja jest możliwa?
Wina pijemy zarówno dla przyjemności w wersji solo, jak i do posiłków. Potrzeba wypicia tego trunku zależy oczywiście od okoliczności i naszego osobistego gustu, ale zwykle sięgamy po nie, żeby rozluźnić atmosferę lub żeby zrelaksować się po trudach dnia codziennego. W zależności od potrzeby i nastroju wypijemy wtedy lampkę czerwonego o pięknym kolorze i aromacie lub białego schłodzonego najlepiej w dobrym towarzystwie.