Jak leczyć chorobę Dupuytrena?

Author: Brak komentarzy Share:

Choć dotyka ludzi na całym świecie, przyczyny jej powstawania wciąż nie są wyjaśnione. Na szczęście współczesna medycyna oferuje skuteczne leczenie choroby Duopuytrena. Chorują zwykle mężczyźni po 40. roku życia, pochodzący z północnej Europy. Tyle mówią statystyki. Choroba zaczyna się od niepozornych guzków na wewnętrznej stronie dłoni.

Jakie są objawy?

Te guzki to niewielkie skupiska kolagenu. Zwykle nie są bolesne, więc pacjenci po prostu je lekceważą, co jest poważnym błędem, ponieważ zastosowane we wczesnym stadium choroby leczenie farmakologiczne, może przywrócić zdrowie. Z czasem guzki zmieniają się w twarde pasma tkanki, które zaczynają przyciągać palce do wnętrza dłoni. Chory nie może już rozprostować palców i taki właśnie stan najczęściej jest diagnozowany.

Jak wygląda leczenie farmakologiczne?

Leczenie choroby Dupuytrena za pomocą leków jest stosowane rzadko, lecz potrafi przynieść oczekiwane rezultaty. Polega na wstrzyknięciu w skupiska kolagenu leków, które mają je rozbić. Po zabiegu pacjent odczuwa ulgę bardzo szybko, lecz przykurcz często wraca.

Zabiegi chirurgiczne?

Chorobę Dupuytrena leczy się z powodzeniem za pomocą zabiegów chirurgicznych. W zależności od ich typu, lekarz może rozbić skupiska kolagenu za pomocą specjalnej igły w znieczuleniu miejscowym. Przy zastosowiu znieczulenia ogólnego czasem wycina się jedynie skupiska kolagenu albo wraz z nimi także skórę, pod którą się rozwijały. To drugie rozwiązanie stosowane jest zwykle wtedy, gdy po pierwszej operacji przykurcz powrócił. Usunięcie także fragmentów skóry pozwala trwale przywrócić zdrowie.

O wyborze rodzaju leczenia decyduje lekarz specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz badań w tym USG.

Previous Article

Czy warto korzystać z kredytów online?

Next Article

Jaki wybrać mobilny bar na wesele?

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *