Jak radzić sobie z depresją?

Author: Brak komentarzy Share:

Depresja jest chorobą o podłożu psychicznym i może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny i materialny. Do rozwoju depresji przyczyniają się najczęściej czynniki o charakterze społecznym. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywają:

– długotrwały stres,
– presja środowiska,
– przemęczenie,
– przeżycia traumatyczne,
– niska samoocena.

Długotrwałe działanie tych czynników może doprowadzić do powstania depresji, której leczeniem zajmuje się psychiatra.

Jakie są objawy depresji?

Początkowo objawy depresji nie są jednoznaczne i mogą być niezauważalne, zwłaszcza dla osób postronnych. Najwcześniej pojawia się apatia oraz spadek nastroju. Mogą mieć charakter przejściowy związany z pogodą (brak słońca), ale jeżeli utrzymują się dłużej, to znak, żeby zasięgnąć porady specjalisty. Więcej na https://psychiatra-pruszkow.pl/

Depresja to choroba psychosomatyczny co oznacza, że objawy mają charakter psychiczny i fizyczny. Poza apatią oraz spadkiem nastroju pojawia się niska samoocena, wyłączenie się z dotychczasowego życia społecznego i zawodowego, pojawiają się także myśli pesymistyczne i samobójcze. Diagnozę o depresji musi postawić psychiatra.

Jak leczy się depresję?

Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. Na podstawie wywiadu, testów oraz dodatkowych badań określa stan zaawansowania choroby i ustala plan leczenia. Leczenie depresji jest procesem długotrwałym i może potrwać wiele miesięcy.

W początkowej fazie leczenia konieczne będzie leczenie farmakologiczne, w późniejszych fazach najważniejszą rolę będzie odgrywać psychoterapia prowadzona przez terapeutów posiadających odpowiednie uprawnienia. W procesie leczenia depresji bardzo istotną rolę odgrywa wsparcie osób najbliższych. Z tego względu one także powinny brać udział w wizytach u psychiatry, który podpowie, jak pomóc osobie chorej.

Previous Article

Rehabilitacja

Next Article

Czy opłaca się kupować rzeczy z Chin?

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *