Piasek jest kruszywem o pochodzeniu mineralnym bądź organicznym. Powstaje z cząsteczek skał, takich jak bazalt czy granit. Jednym z rodzajów tego kruszywa jest także naturalnie powstały polodowcowy lub rzeczny piasek. Mówiąc o tym surowcu wykorzystywanym w budownictwie mamy na myśli zróżnicowane jego typy pod względem klasy i wielkości ziaren. Rozpoczynając inwestycję budowlaną zwracamy uwagę na klasę piasku, bowiem klasa I charakteryzuje się wysoką jakością i praktycznie brakiem zanieczyszczeń.
Produkcja zaprawy murarskiej i betonu
Sprzedaż piasku na rynku ciągle rośnie, co udowadniają badania przeprowadzone przez https://slktransport.pl/oferta/sprzedaz-kruszyw/. Jest to naturalny surowiec używany do wyrobu większości produktów, służących do budowy. Najczęściej używa się go do produkcji zaprawy. Granulacja ziaren piasku do produkcji zaprawy murarskiej powinna nie przekraczać 2mm średnicy ziarna, natomiast w przypadku zaprawy cementowej i cementowo – wapiennej maksymalnie powinna mieścić się w przedziale do 1mm.
Usługi budowlane wymagają dobrej jakości materiałów, dlatego funkcjonuje sprzedaż piasku z najtrwalszych skał:
- Granit
- Bazalt
- Wapień
- Dolomit
Granit oraz bazalt są najtrwalszymi surowcami, a następnymi w kol są piaski powstałe z wapnia i dolomitu.
Gdzie używa się betonu?
Już wiadomo z czego powstaje piasek, według jakich kategorii odbywa się sprzedaż piasku i jaki wybrać rodzaj do produkcji betonu. Beton służy do murowania ścian budynków, filarów i posadzek a także do wylewu fundamentów. Z betonu wytwarza się także kostki betonowej no.: do wykładania podjazdów