Jakie są rodzje terapii psychologicznych?

Author: Brak komentarzy Share:

Psychoterapia została opracowana przez znanego psychologa i psychiatrę Zygmunta Freuda. Freud leczył swoich pacjentów terapią przez rozmowę, co w czasach psychiatry było podejściem ekscentrycznym w psychologii. Dziedzina psychoterapii bardzo się rozwinęła od czasów Freuda oraz stała się bardzo różnorodna. Dziś każda klinika psychologiczna i klinika psychiatryczna oferuje jakąś formę psychoterapii.

Mówimy o wielu szkołach, metodach psychoterapii. Do najważniejszych należą:
• Podejście psychodynamiczne
• Terapia poznawczo-behawioralna
• Psychoterapia Gestalt
• Podejście humanistyczne
• Psychoterapia analityczna
• Terapia indywidualna lub grupowa.

Jakie problemy rozwiązuje psychoterapia?

Klinika psychologiczna oferująca psychoterapię może pomóc pacjentom z wieloma różnymi dolegliwościami psychologicznymi. Rodzaj terapii dobiera się do typu problemu klienta, który identyfikuje się podczas pierwszych wizyt. Psychiatra dobiera taką terapię, by jak najskuteczniej pomoc choremu. Czasem może się zdarzyć, że klient ma tak skomplikowane problemy, że trudno określić, która ze szkół psychoterapii będzie dla niego najbardziej odpowiednia. Wtedy stosuje się podejście otwarte, czerpie się z różnych metod. Niektórzy psychoterapeuci specjalizujący się w danej metodzie będą starali się dopasować pacjenta do ram metodologii, w której są ekspertami. Takie podejście nie zawsze może okazać się najlepszym.

Jak długo trwa terapia?

W zależności od problemu oraz metodologii terapii, długość leczenia może trwać od sześciu miesięcy do roku. Standardowo pacjent w psychoterapii odwiedza klinikę psychologiczną raz w tygodniu. Niektórzy terapeuci zalecają spotkania dwa razy w tygodniu w pierwszych etapach leczenia.

Previous Article

Kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

Next Article

Pomoc osobom starszym

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *