Jedną z pierwszych myśli, które przywołuje szkło, jest coś kruchego i delikatnego. Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się przypadkowo rozbić szklankę lub butelkę, dlatego przekonanie to nie bierze się znikąd. Ponadto, potłuczonymi odłamkami szkła łatwo jest się pokaleczyć, dlatego w towarzystwie dzieci zazwyczaj decyduje się na plastikowe alternatywy. Szkło posiada jednak wiele unikalnych właściwości, przez co niezwykle ciężko jest je zastąpić. Znajduje ono swoje zastosowanie między innymi w motoryzacji czy budownictwie, otaczając nas przez większość dnia. Chcąc nie chcąc jesteśmy od tego materiału uzależnieni, lecz nie należy się niczego obawiać.
Wyspecjalizowane typy szkła
W zależności od konkretnego zastosowania, szkło może przybierać różne formy. Należy pamiętać, że nie jest to jednolity materiał – można odszukać rozmaite jego warianty, wyspecjalizowane pod względem struktury. Jednym z nich jest szkło bezpieczne, czyli taki rodzaj szkła, który nawet po stłuczeniu nie formuje ostrych odłamków. Dzięki unikalnej konstrukcji, fragmenty te są zaokrąglone, przez co stanowią znacznie mniejsze zagrożenie, nawet w przypadku bezpośredniego kontaktu.
Dlaczego warto postawić na szkło bezpieczne?
Klasyczne szkło nie nadaje się do stosowania w miejscach, które są bardziej narażone na wypadek. Dobrym przykładem są samochody, których szyby w przypadku kolizji mogłyby potłuc się i poważnie pokaleczyć kierowcę oraz pasażerów. Szkła bezpiecznego często używa się także w konstrukcji domowych mebli i sprzętów.