Kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

Author: Brak komentarzy Share:

Prowadząc działalność gospodarczą, każdy ma obowiązek regularnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Dzieje się to na podstawie przepisów podatkowych, których źródłem jest odpowiednia ustawa. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej się prowadzi, należy rozliczać się z innych podatków. Prowadzenie ksiąg nie jest konieczne w niektórych sytuacjach. Polskie prawo jest w tej kwestii dość skomplikowane, a form opodatkowania jest dość dużo.

Kto nie podlega temu obowiązkowi?

W Polsce ksiąg rachunkowych nie muszą prowadzić osoby fizyczne, a także spółki cywilne prowadzone przez osoby fizyczne, a ponadto spółki jawne oraz spółki partnerskie. Dotyczy to jednak jedynie spółek, które nie osiągają obrotu na poziomie dwóch milionów euro za dany rok rozliczeniowy. Oczywiście może to być równowartość tej kwoty liczona w innych walutach, w tym w polskich złotych. Jeśli takie podmioty nie osiągną na tyle dużego obrotu, mogą zdecydować się na inna formę rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Samo prowadzenie rachunkowości w tej wersji musi przebiegać wedle określonych procedur i schematów, które można znaleźć między innymi na stronach internetowych właściwych urzędów i instytucji państwowych. Niewywiązanie się z tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, a w skrajnych przypadkach do stanięcia przed sądem za złamanie przepisów podatkowych. Ponadto trzeba się liczyć z ewentualną koniecznością uregulowania należności wobec US. O prowadzenie ksiąg możecie poprosić https://bpion.pl/rachunkowosc-i-sprawozdawczosc/.

Kto musi prowadzić księgi?

Księgi muszą prowadzić osoby fizyczne osiągające obrót przekraczający dwa miliony euro, a ponadto spółki handlowe kapitałowe i osobowe, oraz organizacje, które funkcjonują w ramach prawa bankowego. Ten obowiązek ciąży również na instytucjach państwowych, takich jak gminy, powiaty oraz inne jednostki budżetowe. Będąc osobą fizyczną, która jest na granicy obrotu nakładającego obowiązek prowadzenia ksiąg, trzeba brać pod uwagę, że kwotę liczy się, uwzględniając średni kurs złotego, który jest ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Previous Article

Rola dermatoskopii

Next Article

Jakie są rodzje terapii psychologicznych?

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *